روش از بین بردن لکه های مختلف

روش از بین بردن لکه های مختلف

از بین بردن لکه

* لکه‌ قیر

بهترین راه برای از بین بردن لکه قیر استفاده از روغن اوکالیپتوس به کره برای نرم کردن آن است و بهترین روش از بین بردن و حذف آن، شستن لکه با بنزین است.

* لکه‌واکس

برای برطرف کردن لکه‌های واکس از روی لباس یا هر چیز دیگر اول محل مورد نظر را با آب خیس کرده و بعد پنبه‌ای را به مایع ظرفشویی آغشته کرده و چند مرتبه روی لکه می‌کشیم، بعد کمی پنبه تمیز برداشته و به آب خالص آغشته کرده و روی لکه می‌کشیم تا لکه از بین برود.

راه دیگر برطرف کردن لکه واکس استفاده از الکل است. کمی الکل روی پارچه یا دستمال بریزید و این پارچه را روی لکه بکشید تا پاک شود.

* لکه‌ خون

برای برطرف کردن لکه خون ابتدا محل لکه را با آب سرد بشویید بعد لکه را با مقداری نشاسته ذرت بمالید و در مقابل خورشید قرار دهید تا نشاسته خشک شود. بعد از خشک شدن نشاسته، لباس را آب بکشید.

* لکه‌ شیر

برای رفع لکه شیر ابتدا آمونیاک خیلی رقیق را با کمی نمک مخلوط کرده و روی لکه بکشید و بعد محل را با آب بشویید.

* لکه رنگ

برای برطرف کردن لکه رنگ روغنی، ابتدا محل را با آب سرد بشویید و بعد با آب نیم‌گرم و پودر لباسشویی آن را شسته و آبکشی کنید.

اگر لکه مربوط به رنگ پلاستیکی است. ابتدا رنگ اضافی را حذف کنید. بعد روی محل، نفت خام بمالید و بعد با پنبه آن را پاک کنید و در نهایت با آب گرم و صابون شستشو و آبکشی کنید.

* لکه عطر روی لباس  

برای رفع این لکه، پنبه‌ای را در آب سرد فرو برده و بعد با فشار روی محل مورد نظر بکشید. از الکل سفید هم می‌توانید برای برطرف کردن این لکه استفاده کنید.

* لکه ‌رژ لب

برای از بین بردن لکه رژلب باید آن را فوری با اتر پاک کنید. اگر این لکه روی پارچه حریر ایجاد شده است می‌توانید آن را با تری‌کلراتیلن پاک کنید.

* لکه شکلات

ابتدا شکلات باقی مانده را از روی پارچه بردارید. بعد یک پارچه سفید تمیز را چند لا کنید و زیر پارچه را در محل لکه قرار دهید و سپس محلول آب و الکل را به نسبت‌های مساوی با پنبه روی لکه شکلات بکشید و با پنبه دیگر خشک کنید.

* لکه شربت روی فرش و موکت

ابتدا شربت اضافی را با قاشق یا لبه بشقاب جمع کنید. بعد اسفنجی را در آب خیس کرده و روی لکه بمالید و مرتب آن را آبکشی کنید.

اگر لکه با روش فوق از بین نرفت مخلوطی از الکل و سرکه را با کمک یک اسفنج روی لکه بکشید و بعد بقایای آن را دوباره با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

 

* لکه چای

ابتدا محل را با آب بشویید و یا پارچه خیسی را روی آن بکشید، بعد پارچه خیسی را به همراه پودر لباس‌شویی روی آن بمالید.

اگر امکان دارد پارچه را زیر آب معمولی بگیرید و بشویید اما آن را به هم نمالید.

* لکه شمع

ابتدا دو تکه پارچه را برداشته و یکی را زیر پارچه‌ای که شمع روی آن ریخته می‌گذاریم و دیگری را روی پارچه لک شده قرار می‌دهیم و اتو را داغ کرده، روی محل می‌گذاریم تا شمع و یا پارافین با اتوی داغ آب شده و جذب پارچه‌های بالا و پایین شود. اگر با این روش پارچه تمیز نشد چند بار این کار را تکرار کنید. اگر باز هم موفق نشدید یک قطعه پنبه را به الکل سفید آغشته کرده و روی محل بمالید تا اثر لکه از بین برود و با کمی پودر لباس‌شویی محل را به آرامی بشویید و زیر شیر آب معمولی آبکشی کنید.

* لکه سس گوجه‌ فرنگی

ابتدا با یک کارد، لکه را پاک کنید. سپس پشت پارچه را با آب سرد بشویید بعد محل مورد نظر را به کمی مایع پاک‌کننده‌ی آنزیم‌دار آغشته کنید و پس از چند دقیقه آبکشی نمایید. پارچه با را اسفنج به سرکه سفید آغشته کنید و بگذارید چند دقیقه بماند بعد آن را بشویید. اگر رنگ پارچه روشن است  آن را مقابل نور خورشید قرار دهید. فراموش نکنید که آفتاب یک لکه‌بر طبیعی است. البته اگر نور آفتاب شدید بتابد رنگ پارچه یا لباس شما را می‌برد.

* لکه‌ عرق

برای پاک کردن لکه عرق از روی لباس از خمیر جوش‌شیرین یا سرکه سفید یا آب لیمو ترش استفاده کنید. این خمیر را روی محل مورد نظر بمالید و پس از چند دقیقه بشویید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *